Naslovnica arrow Plovila i oprema arrow Test plovila: Navis 27
Test plovila: Navis 27
Ponedjeljak, 11 Siječanj 2010
Tekst i foto: Damir Brajković


      Navis aurea napravila je prvi mali hrvatski krstaš dostupan i onima plićeg džepa. Riječ je o sedammetarskoj jedrilici koja će bez problema ugostiti peteročlanu posadu i pružiti im sve gušte jedrenja. I više od toga... Nakon mnogih neuspješnih pokušaja, što zbog loših vremenskih prilika, što zbog obaveza samog proizvođača, gospodina Lončarića napokon smo sve poklopili. Okupili posadu sa područja cijele Hrvatske, koja je sa velikim nestrpljenjem očekivala Selce. Tamo nas je naime u sigurnosti lokalnog porta čekao Navis 27. Vremenske prilike nisu bile obećavajuće. Bura je u Selcu dizala prašinu, ali Aladin je najavljivao njeno slabljene sredinom dana, pa smo se ipak zaputili, usprkos skeptičnosti gospodina Lončarića.


navis-93.jpg


 
Došavši u Selce bura je još uvijek puhala snagom od 35 čvorova, a na udare i znatno jače. Čekajući njeno smirivanje pretresli smo Navisa na vezu.
Projekt jedrilice potpisuje splitski inženjer brodogradnje Srđan Đaković, projektant brojnih motornjaka kao što su Marco Polo, Monachus, ali i  iznimno brzih jedrilica. Jedna od njih je i Ali Baba 26, poznatiji kao Mozak, s kojim je Mate Arapov ostvarivao iznimne rezultate. Između ostalog bio je i prvi u grupi na Barcolani više puta a i ukupni plasman na toj regati bio je u samom vrhu.



navis-5.jpgIzrađen je od stakloplastike, punog laminata ispod vodene linije, dok je iznad vodene linije sendvič konstrukcija a u njoj je izvedena i paluba. Prvi model je odliven ručnim laminiranjem dok će se iduće dvadesetsedmice izlijevati infuzijom u vakumu.
Brod na prvi pogled, zbog svoje elegantne uske linije izgleda nešto veći nego što u stvarnosti jest. Isto tako odaje duh regatno-obiteljskog krstaša, sa velikim naglaskom na dio regatni, jer djeca u toj obitelji bi trebala biti nešto veća i trebali bi znati jedriti jer ovaj brod traži akciju.
 

Krenuvši od prove prema krmi odmah uočavamo baštun koji se izvlaći iz unutrašnjosti broda, na ukupnu dužinu od jednog metra. Na samom vrhu prove nalazi se mali gavun, spremište za sidro i pripadajući mu konop. Zahvaljujući nježnom spuštanju kabine na palubu, koja svojim zaobljenim rubovima stvara zavidnu radnu površinu bowmanu, te se stječe dojam bitno većeg broda. Sam kokpit je prilično dubok, i omogućava nesmetan boravak svih članova posade u mirovanju, dok ćemo se funkcionalnosti vratiti nešto kasnije.

navis-1.jpg




Sva palubna oprema na brodu je Lewmar-ova. Riječ je o dva para vinčeva, četiri para štopera za podigače, klizačima genove, svim koloturnicima i klizaču za škotu glavnog jedra. Instrumenti za navigaciju i podatke o vjetru su iz palete proizvođača Navman. Na samoj krmi, na bočnim stranama kokpita se nalazi po jedan mali gavun za odlaganje različite opreme, rezervnih škota, priveznih konopa, ručica vinčeva.... Nadalje na samoj sredini se nalazi otvor s poklopcem za tuš, iza kojeg su postavljeni okovi lista kormila sa pripadajućom argolom i produžetkom. S lijeve strane na krmenom zrcalu nalazi se i montažni nosać vanbrodskog motora. U skoroj budućnosti planira se i ugradnja ugradbenog brodskog motora proizvođaća Lombardini u S drive izvedbi.

navis-7.jpg

navis-8.jpg


Krmeni dio kokpita, kao jednu cjelinu zatvara sistem za natezanje kremenog štraja koji je višestrukim prijenosom doveden u kokpit, odmah uz štoper klizača glavnog jedra. Time je omogućeno čovijeku koji radi s glavnim jedrom da istodobno radi s oba sitema. Nadalje jedrilje, glavni pogon ovog broda sastoji se od aluminijskog sedamosminskog jarbola proizvođaća Z Spar tipa Red Label, koji prolazi kroz kabinu i hvata se na kobilicu.

navis-6.jpg


Sama jedra su izrađena od Pentex-a, a dizajnirana su od strane hrvatske jedrarije Grego sails. Brod u osnovnoj verziji dolazi sa glavnim jedrom površine 23.33m², dok je površina genove 1 13.96 m², i genove 2 površine 10.01m². Mi smo imali prilike testirati i asimetric spinaker površine 54m² koji dolazi kao dio dodatne opreme. Kabina je poprilično prostrana, uzevši u obzir veličinu i formu broda.

U samoj provi nalazi se proveni ležaj za dvije odrasle osobe, a u predjelu ispred stepenica dvije uzdužne klupe koje sliže i kao dva uža ležaja, ali je u planu postavljanje sistema za umetanje umetka u sredinu, čime bi se cijeli prostor iskoristio za ležaj na kojem bi se bez problema mogle smjestiti 3 odrasle osobe. Ispod se nalaze spremišta, koja nažalost nisu ograđena od korita pa se kroz njih preljeva voda koje ima u koritu svakog broda.

navis-9.jpg

 

 Kako je ležaj provene kabine nepotrebno predug, jednako kao i i ležaj u podnožju stepenica, u planu je njihovo skraćivanje, koje bi oslobodilo prostor za ugradnju wc-a, s jedne i male kuhinje s druge strane. Zamjerka toj varijanti, kao i zamjerka postojećoj varijanti je neiskorištenost prostora ispod kokpita u koji bi se mogli smjestiti ležajevi. Još jedna zamjerka, koju proizvođač otklanja ide na nedovršenost testiranog modela. Naime dvadeset sedmica nije imala kontraštampu, koja je u izradi, rub laminata, na ulazu u kabinu bio je oštar, a skale su napravljene, takoreći par minuta prije riječkog sajma.

navis-91.jpg



Prognoza se ostvaruje. Bura počinje slabiti. Navlačimo odijela, odrišujemo cime i odmah na izlazu iz porta dižemo jedra. Uvjeti na moru ni sa nešto slabijom burom nisu bili idealni. Puno je ''refulavalo'' i osciliralo smjerom što nam je otežavalo plovidbu.  Na trenutke je vjetar puhao i do 25 čvorova, padajući u trenu na desetak pa čak i do potpune bonace, mijenjajući smjer i do 30º. Zajedrivši u orcu, na prvom kratu s flokom broj 2 pri vjetru od 18 čvorova brod se u početku naglo nagne do ruba palube, ali nakon toga postaje stabilan uz stalni rad sa škotom glavnog jedra.

navis-2.jpg


Samo jedrenje u orcu je zahtjeva konstantan rad posade, a raspored težine posade poprilično utječe na krajnju brzinu. Brodom u ovakvim uvjetima mogu bez problema vladati četri člana posade, ali nebi bio na odmet i koji član posade više radi balasta. U orcu smo u tim uvjetima ostvarivali solidne brzine od 5.6 do 6.2 čvora. Položaj za kormilom je dobar. Kormilar i čovjek na škoti glavnog jedra imaju dobro uporište za noge zahvaljujući dva uzdužna izbočenja, dok prilikom viravanja trimer genove nema takvo uporište, pa nema oslonac pri penjanju na bok nagnutog broda. Taj nedostatak je uočio i sam brodograditelj te je pri izradi novih modela predviđena njihova ugradnja.

navis-3.jpg

Nešto kasnije okrećemo niz vjetar. Brod trenutno počinje ubrzavati, te očitavamo 8.4 čvora. Osjećamo lagane vibracije kobilice koje nakon par sekunda kad brod pri 9 čvorova počinje glisirati prestaju. Brod se umiri i postaje stabilan. S nestrpljenjem smo dočekali dizanje asimetric spinakera. Uz male pripreme izvlačimo baštun čiji sistem se nalazi u kabini, dižemo spinaker postižući brzine 10 do 12 čvorova ovisno o trenutnoj jačini vjetra, koja se u tim trenutcima kretala između 14 i 18 čvorova. I u ovom slučaju brod je dosta osjetljiv na raspored posade po brodu. Mali nedostatak jest list kormila koji pruža nepotrebno veliki otpor pa je pri jačem vjetru potrebna poprilična sila za upravljanje brodom. I taj nedostatak je uočen od samog proizvođača pa je list kormila koji smo mi vozili drugi po redu. Ostvario je pomak na bolje, ali proizvođač i dalje užurbano sa najvećim hrvatskim stručnjacima radi na njegovu usavršavanju.

navis-4.jpg



Opći dojam za vrijeme jedrenja je odličan. Navis 27 je u potpunosti ispunio, i premašio naša očekivanja. Cijena od 25.000 EUR-a nije previše za ono što ovaj brod nudi zauzvrat.  A nudi istinski užitak jedrenja i kontakt s morem koji se može doživjeti samo u malim klasama. Istovremeno će zadovoljiti široki spektar ljudi, od aktivnih jedriličara, rekreativaca pa sve do manjih jedriličarskih obitelji, kojima luksuzan smještaj u kojem se more baš i ne doživljava nije najvažnija stvar na svijetu.


navis-92.jpg

  

Navis 27 ukratko:
 

Dužina preko svega:  8,39 m
 

Dužina na vodenoj liniji: 7,10 m

Širina (maks.)  2,70 m
 

Širina na vodenoj liniji 1,65 m

Gaz: 1,85 m 
 

Deplasman: 1,29 t

Balast: 0,40 t

Površina glavnog jedra           23,33 m
 

Površina genoe 100% 13,96 m 

Cijena  25.000 EUR-a + PDV 

Proizvodi:
Navis aurea d.o.o., Selce

tel./fax.: 00385 51 786 121


mob. 098 865 706

 www.navis-aurea.hr

Hits: 680

Komentari (0)

RSS feed Comments

Napišite komentar

smaller | bigger

busy
 
« Prethodna   Sljedeća »
Servisi
Forum
Foto galerija
 Croatia zdravstveno osiguranje submorski_banner_white_155.gifscubaronjenje.gifmares-logo.gif234x60_plava.gifADC-banner.gifTuristička zajednica Imotski






manta-divinng-center

Tko je Online
Gorgonija - o moru i ronjenju, Powered by Joomla!; Joomla templates by SG web hosting